Var mısın? / Are you in?

Dans Yazım lansman etkinliği, Budapeşte merkezli, L1 Derneği tarafından desteklenen KÖM (Eleştirmenlerin Kendi Kendine Öğrenme Atölyesi) ile Dans Yazım ortaklığı kapsamının paylaşılmasıyla birlikte herkese açık bir şekilde gerçekleşecek.

Etkinlikte, Dans Yazım’ın vizyonu, özgün fikrinin çıkış noktası ve modellenişi ile beraber Dans Yazım’ın ortaya çıkışından bu yana programda yer almış katılımcıların deneyimleri paylaşılacak. Sanatçı, sanat kurumları ve izleyici arasındaki mesafeyi kapatmak üzere yola çıkan program, bu ihtiyaca cevaben hayata geçirdiği platform ve etkinlikler üzerine katılımcı ve organizatörlerin fikir, bilgi ve deneyim paylaşımı yapabileceği bir etkinlik sunuyor.

KÖM-L1 Derneği, eleştirmen ve dans yazarı Orsolya Balint tarafından temsil edilecek.

“KÖM, performansların belgelenmesi, fikirlerin formüle edilmesi ve sanatçıya geri bildirim yapılmasının öneminin farkında olarak bir eleştirmen platformunun kişisel bakış açılarından daha fazlasını iletebilmesi anlamında önemli olduğunu savunuyor. Bir diyalog başlatmak ve izlenimleri paylaşmak, kolektif bir yöntemler farklı açılarla düşünme kalitesinin artmasına olanak sağlıyor.

Çağdaş dans alanının böyle platformlara acil olarak ihtiyacı var. İzleyici bir açıklama arıyor ve bekliyor. Aslında bunun bir sebebi de tek yönlü bir eleştirmenliğin getirdiği eksik eğitime maruz kalıyor olmak. Her şey bir yana, uzun zaman önce çoğu çağdaş dans yaratımında terkedilen hikayeleştirmeye duyulan ihtiyaç, algılamaya olanak vermeden bir kabulü belirliyor. Böylece, yeni, gelişen ve olumlu bir dans eleştirmenliği yöntemi yaratmak önemli bir ihtiyaç. Kanıtlamaktan öte sorgulayan, dansın bugünkü durumunu, ‘dans, bugün hangi soruları kendine soruyor?’ sorusunu yönelterek değerlendiren bir yöntem.”

KÖM hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

ZAMAN

17.12.2016, Cumartesi/ 15:00-18:00

MEKAN

Mixer


 It’s time to share our excitement about the partnership of Dans Yazım and KÖM (Critics’ Self-Educating Workshop) from Budapest, Hungary. On 17th December we are there to outline the new possibilities such a step may bring, to share our expectations from the approaching new year with you, for you. Are you in?

In addition to our vision, we are going to talk about our experience that has shaped the project and the participants throughout the months of its existence. We are going to reflect on the need of the dialogue that has been striving to get the audience and the artists of the contemporary dance and performance scene closer to each other. This meeting with you will be a particular opportunity to exchange ideas and enrich each other with our knowledge and experience.

Our strategic partner, KÖM by L1 Association, will be represented by Orsolya Balint :

“The already six members of KÖM have all realised that while it is still an important aim to document the performances, formulate an opinion and give feedback to the artists, a critic’s platform offers much more than the possibility to deliver a personal point of view. Starting a dialogue and sharing impressions may lead to a different quality of thinking – on a collective way.

The contemporary dance scene desperately needs such platforms. The audience is looking for and awaiting explanation, also because of being (mis)educated by a unilateral voice of criticism. Among others, the demand for narrative (long abandoned in many contemporary dance creations) is still determining their reception, leaving no room for perception. Therefore, it is highly desirable to establish a new, progressive and positive way of dance criticism, which is not indicative, but emphasizes the role of questioning instead – giving account of the current situation of dance itself, by asking what questions does dance currently ask itself?”

For more information about KÖM click here.
 

WHEN

17.12.2016, Saturday / 15:00-18:00

WHERE

@ Mixer

The visit of Orsolya Balint is supported by Macar Kültür Merkezi