Yazarlar / Writers

mine-so%cc%88yler-dans-yazariMine Söyler

Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü yüksek lisans öğrencisi, şuan bir yıllığına değişim programı ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde eğitimine devam ediyor. Güncel sanat, müzecilik, performatif oluşumlar, eylemler, dans ana ekseni üzerinde pek çok süreç ile ilgili. Çok da komplike değil kendi çapında yazan, çizen, çalan, bazen söyleyen, sıkça gezen, gezdikçe beslenen, konuşan, soran, sorgulatan, ve bunu nasıl yaygınlaştırırız üzerine kafa yoran, bunun için çeşitli yerel ve uluslararası projeleri zorlayan, organize eden, yerleşik hayatını seven ama göçebeliğin de çok şey kattığını, büyük farkındalıklar oluşturduğunu görüp bu formdan vazgeçemeyen, her ne kadar bu koşullarda zor olsa da var olanla değil kendi sistemiyle yaşamaya çalışıyor.


berna-kurtBerna Kurt

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans eğitimi alan Berna Kurt; sırasıyla araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi olarak çalıştığı Kültür Üniversitesi’nde Sanat Yönetimi yüksek lisans, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde de Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi doktora programlarını tamamladı. Halen İstanbul Aydın Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyelisi olarak çalışan Kurt; icracı, çevirmen, yazar ve eğitmen olarak çeşitli projelerde yer aldı. Kurt, dans tarihi, etnokoreoloji, performans çalışmaları, toplumsal cinsiyet, siyaset kuramları gibi çeşitli disiplinleri birleştirerek çalışmalarını yapıyor ve bazı yazılarını da dansyazilari.blogspot.com.tr’de paylaşıyor.Müge Olacak
mu%cc%88ge-olacak

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Çağdaş performans sanatçısı ve proje yöneticisi. Deneysel ve keşfetmeye yönelik bir yaratım süreci izliyor ve bu alanda gelişmeye dair projeler üretiyor veya projelerin içinde yer alıyor. Kadın, tabular, birey ve toplum arasındaki bağlar araştırma konuları. Bugünlerdeki uğraşları yer aldığı performanslar ve Dans Yazım Projesi’nin devinimi. Tüm bu uğraşları hakkında Gaia Dergi’de yazıyor.


o%cc%88mer-uysal

Ömer Uysal

Çatı Dans Stüdyosu ve Çatı Çağdaş Dans Sanatçıları Derneğinin kurucularından. Yaklaşık yirmi yıl önce başladığı dans çalışmalarına çatıda eğitim vererek ve alarak devam etmektedir. Mustafa Kaplan, Sabine Jamet, Durmuş Doğan, Mustafa Doğan, Rebeca Lazier, Ayla Algan ve Christine Brodbeck’in oyunlarında dans etmiştir. Özellikle durum dramaturjisi ve doğaçlama ilgilendiği konular. İşleri arasında “Bunlar ki” isminde yönettiği bir oyun ve “Uygarlık Çöplüğü” koreografisini yaptığı bir rock opera mevcut.


didem-go%cc%88kay

Didem Gökay

Ankara Üniversitesi Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olan Didem Gökay, özel eğitimle ilgili ve diğer başka alanlarda çalışmıştır. Çocuk yaşlardan beri dans ve hareket hayatının bir parçası olmuş, üniversitedeyken bunu biraz daha sosyal boyutta yaşamış ve izlemeye başlamıştır. İzlediği bir çağdaş dans performansının bıraktığı etkiyle Çatı Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği’ni keşfetmiş ve son bir senedir Çatı’nın çeşitli aktivitelerine katılarak, çağdaş dansı pratik olarak da hayatına katmıştır. Çatı Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği Sosyal Medya Tanıtım ve Organizasyon Kollarında gönüllü olarak çalışmaya devam etmektedir.


burcu-bilgic%cc%a7

Burcu Bilgiç

Sonbahara girerken doğdu. Uzun süre Ankara’da yaşadı. ODTÜ’de mimarlık okudu ve çağdaş dansa aşina oldu. ODTÜ Çağdaş Dans Topluluğu’na uzun süre ders verdi. Performer ve/veya dansçı olarak projelerde yer aldı. Zaman zaman kendi koreografilerini üretti ve sergiledi. Şimdi İstanbul’da yaşamakta ve Çatı Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği’yle ilişkisini organik bir şekilde devam ettirmektedir.


lale-madenciog%cc%86luLale Madenoğlu

1996 yılında İzmir’de doğdu. İzmir Amerikan Koleji’nde eğitim gördüğü süre boyunca küçük yaşlarda başladığı bale eğitimine devam etti. On bir yıl bale eğitiminin yanı sıra çağdaş dans dersleri aldı ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Çağdaş Dans Anasanat Dalı’nı kazandı. Şu anda eğitimini konservatuvarda sürdürmektedir.


 elif-ekinciElif Ekinci 

İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra Marmara Hukuk Fakültesi ve Queen Mary Londra Üniversitesi’nde eğitimine hukuk alanında devam etmiştir. Sosyal adalet ve toplumsal eşitlik romantik yanıdır, yumuşak karnıdır. Sanatın her alanını sever, hepsi birbirinin içine girdiğinde daha çok sever. Hareket, beyin, zihin, beden, algı, bellek,  dil, kültür, kimlik, antropoloji ve psikoloji, üzerine düşünmeyi, okumayı ve izlemeyi ve yazmayı (denemeyi)  sevdiği alanlardır. Önyargı, tabular, kibir ve kişinin kendini “farklı ve biricik”  hissetme ihtiyacı ise üzerine mizah yapmayı sevdiği konular arasında yer almaktadır. Çağdaş dans alanında Çıplak Ayaklar Stüdyosu ve Çatı Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği’nde çağdaş dans, hareket ve farkındalık alanlarında eğitim almaya devam etmektedir. Bedensel ve algısal farkındalık, nefes, koordinasyon ve direnç ile ilgili olarak yoga ve pole dans alanlarında da pratikler/denemeler yapmaktadır.